środa, 4 czerwca 2008

K Vecy wystawa ITF-u w Opavie



Kolejną projektem, w którym ostatnimi czasy bierzemy udział jest K VĚCI. To wystawa studentów ITF-u [i nie tylko :) dostałem się tam trochę tylnymi drzwiami ponieważ jedną z serii prac wybraną do pokazu robiliśmy z Aśką wspólnie].
Kuratorem wystawy jest Aleš Kuneš,

a biorą w niej udział:
Markéta Márová, Eva Pandulová, Kateřina Průžková, Joanna Rzepka - Dziedzic & Łukasz Dziedzic, Martin Wágner



Dům umění Opava, ul. Pekařská 12
wystawa potrwa do 29 czerwca

Śląsk Activ 3 - finisaż + koncert




ahoj ahoj

Zapraszamy w piątek 6 czerwca o godzinie 17.00 do Katowickiego BWA na finsaż wystawy Śląsk Activ 3, w której bierzemy udział.
Podczas finisażu audio-wideo performance grupy PARACETAMOL (działającej przy galerii SZARA), przedziwne doznania gwarantowane.
Kuratorem wystawy, która kończy się już 8 czerwca(więc to ostatnia szansa aby ją zobaczyć), jest Stach Ruksza.





poniżej info prasowe o samej wystawie ...

„Śląsk activ 3” to wystawa pokazująca aktualne tropy w sztuce na Śląsku i towarzysząca jej interdyscyplinarna publikacja (planowane wydanie: czerwiec-lipiec 2008), sumująca ostatnie kilkanaście lat sztuki regionu w panoramie zjawisk całej sztuki polskiej oraz konstruująca alternatywną syntezę sztuki Śląska. „Śląsk activ” pomyślany jest jako coroczne spotkanie artystów (to ostatnia edycja), do którego zapraszani są najciekawsi artyści ze Śląska. W trzeciej edycji zaprezentowani zostaną: Ewa Axelrad, Tomasz Bierkowski, Łukasz Dziedzic, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Bartosz Kozieł, Paweł Kulczyński, Marlena Pardel, Joanna Rzepka-Dziedzic, Bartłomiej Stypka, Andrzej Tobis, Joanna Wowrzeczko.

Trzecia edycja ma zaowocować sumaryczną interdyscyplinarną publikacją – dostarczeniem źródeł, konstruowaniem trzeciej, alternatywnej, panoramy kultury na Śląsku (publikacja oprócz dokumentacji wystaw zawierać będzie teksty Sebastiana Cichockiego, Adriana Chorębały, Łukasza Karkoszki, Małgorzaty Tkacz-Janik, Anny Kałuży, Marcina Dosia, Stanisława Rukszy).

„Śląsk activ” wynika z potrzeby przełamania stereotypowo dominujących dwóch obrazów sztuki śląskiej: z jednej strony – mitologizująco-magicznej, z drugiej – akademickiej (kult grafiki i plakatu). Oba te często przenikające się obrazy tworzą niezmienną hierarchię, punkt odniesienia. „Śląsk activ” przeciwstawia się takiemu całościowemu ujęciu sztuki. Prezentuje obraz nielinearny, fragmentaryczny, nie powiązany ściśle instytucjami, dzięki temu niezideologizowany, choć ideowy. Kryterium (nie jest pokoleniowe) jest cecha „activ”, otwartość na poszukiwania, przełamywanie dotychczas wypracowanych dróg. Wystawa ma charakter „work in progress”, stąd obecność na spotkaniach także samych koncepcji, prac nieskończonych, będących w fazie powstawania. Spotkania „Śląsk activ” są czasową przebudową galerii w laboratorium nastawioną na uczestnictwo w nim widzów.


PARACETAMOL


Wystawa trwa od 26 kwietnia do 8 czerwca. Finisaż 6 czerwca (piątek), godz. 17.00. W programie m.in. koncert: Paracetamol (Łukasz Dziedzic + goście), Apteczka (hip-hop, psycho rap), gość: Madej; wstęp wolny.

wtorek, 3 czerwca 2008

...check ....check...


...

no nic się nie dzieje bo nie ma czasu....

uf ale może coś...

...wkrótce

...

piątek, 29 lutego 2008

Strefa AV


Zapraszamy do Cieszyna!

środa, 2 stycznia 2008

Długa cisza... Co dalej???

Długa cisza panuje na "prowincji" niestety natłok zajęć i okoliczności wigilijno-rozliczeniowo-końcoworoczne zabierają masę czasu!!
A przy okazji wprawiają w nostalgiczny ale jednakowoż rozliczeniowy nastrój.

Kiedy spoglądamy ostatnio na galerię Szara, to za nami udany rok, kilka ciekawych projektów, trzy wydane publikacje, międzynarodowe wystawy, to jak na instytutcję bez budżetu, pracowników, działającą w małym miasteczku na połudnowym krańcu Polski, rzecz duża.
Niestety, duże rzeczy zwykle wymagają dużego wkładu pracy, w tym wypadku wolontaryjnej, a także masy wolnego czasu i kasy. No i tu się trochę sprawa komplikuje a wkrada polska codzienność... Projekty Unijne, dzięki którym mamy pieniądze na realizację naszych pomysłów, utrzymanie galerii, itd., to niestety misternie skonstruowana machina, zapewne dzieło któregoś z bohaterów Kafki. Rozliczanie czyt.>>>droga przez mękę to ostatnio główne zajęcie Aśki, więc człowiek zaczyna się zastanawiać. Co dalej???

Czasami potrzebne są zmiany, tak po prostu dla dobra zdrowia psychicznego!

wtorek, 11 grudnia 2007

Sasnal w Zachęcie - "Podoba mi się..."

Ostatniej soboty połowa z nas była w Wawie i nie omieszkała zajrzeć na największe wydarzenie tego "malarskiego roku" w Polsce, czyli retrospektywę Wilhelma Sasnala w Zachęcie.
Obrazy najnowsze i trochę starsze, najstarszych to chyba raczej nie było. Monochromatycznie, czasem psychodelicznie a nawet surrealistycznie o Picassa zahaczając. Generalnie dzieje się i aby posłużyć się cytatem z pewnej "grupy"... "Mi się podobało! Naprawdę, fajne!"

wtorek, 27 listopada 2007

Co tam w beskidzkim mieście, które mija się jadąc na narty do Szczyrku?

W jednym z artykułów zamieszczonych na "Obiegu" recenzującym Foto Art Festiwal w Bielsku odnaleźć można...
"Pierwsza edycja FAF, która odbyła się na przełomie czerwca i lipca 2005 była zaskoczeniem, a może raczej pozytywnym rozczarowaniem. Bo nagle, z daleka od kulturalnych tras i głównego obiegu sztuki, w beskidzkim mieście, które mija się najwyżej jadąc na narty do Szczyrku, powstał przegląd fotografii z całą pewnością nie prowincjonalny."



Jeżeli ktoś będzie wybierał się na narty do Szczyrku to może na chwilę zjechać z trasy i zobaczyć wystawę pokonkursową Bielskiej Jesieni. Czy warto...?
Jest kilka prac, dla których warto, naprawdę! Cieszy nas bardzo przyznanie Grand Prix duetowi Wojtek Kubiak/Lidia Krawczyk.
Jednak zastanawiający jest status tej imprezy bo pretenduje do ogólnopolskiego wydarzenia ale nie może się uwolnić od lokalnego charakteru.Tak czy inaczej, nie wszystkie wybory, według nas, są trafne. Natomiast już jutro (29 listopada o godz. 18.00)Galeria Bielska zaprasza na sesję "Malarstwo a może konceptualizm", to pewnie tak na marginesie niektórych "zbyt konceptualnych" projektów malarskich biorących udział w konkursie.